Piemiņas taka "Ceļš pie Andreja Eglīša"

Ļaudonas kapi

 

2007.gadā Ļaudonas kapos tika atklāta tēlnieka Induļa Rankas veidotā dzejnieka Andreja Eglīša (1912-2006) piemiņas taka "Ceļš pie Andreja Eglīša".

 

Asociatīvo skulptūru ceļu veido 8 skulptūru grupa, kurā attēloti Andreja Eglīša dzejas motīvi. Pie dzejnieka kapa novietots sarkanīgā granītā veidots akmens simbolizē Latvijas karoga proporcijas. Tajā iekalti dzejnieka vārdi: "Tauta ir manas mājas".

 

Krustkalnu dabas rezervāts

Krustkalnu dabas rezervāts dibināts 1977. gadā. Tā platība 2915 ha. Natura 2000 teritorija kopš 2004.gada. Rezervāts ir valsts īpaši aizsargājama dabas teritorija ar visstingrāko aizsardzības režīmu.

Rezervāts ir apmeklējams tikai gida pavadībā. Maksimālais apmeklētāju grupas lielums ir 15 cilvēki. Gida pavadībā ir iespējams izstaigāt 2 km garu dabas taku.  Informācija https://www.visitmadona.lv/lv/daba?238

 

Krustkalnu rezervāta skatu tornis un 15.maija birzs

Ceļa Mārciena-Ļaudona malā.

 

Skatu torņa augstums ir 26 metri. Tas atrodas Madonas–Trepes vaļņa vienā no augstākajām vietām, ceļa Mārciena–Ļaudona malā. No torņa paveras tāls skats līdz pat Vidzemes augstienei, kādreiz acīgs vērotājs varēja saskatī pat Gaiziņkalna torni. Ne mazāk labs skats paveras arī uz tuvākiem objektiem: rezervāta teritoriju, Madonas–Trepes vaļņa reljefa formām un Mazā Plenča ezeru. Blakus tornim atrodas 15.maija birzs ar Kārļa Ulmaņa stādītiem ozoliem.

Blakus tornim atrodas autostāvvieta, izvietoti soli, informācijas stendi un atkritumu tvertnes, ierīkotas tualetes. 

 

 

Sajūtu taka un ārstniecības augu labirints

Ļaudonas estrāde

 

Ikviens aicināts Ļaudonas estrādē izmēģināt izstaigāt Sajūtu taku un iziet labirintu, kas ir kā ceļvedis ārstniecības augu pasaulē. Šobrīd ārstniecības augu labirintā ir apmēram 25 augi, taču plānots stādījumus vēl papildināt. Staigājot pa šo labirintu, varat pasmaržot, pagaršot augu lapiņas, izzināt to maģisko spēku.

Savukārt Sajūtu takā jāpaļaujas savām sajūtām, jāizjūt tās caur pēdām. Taka, kurā iekļauti 20 dažādi dabas materiāli, jāizstaigā basām kājām – tā ir lieliska pēdu masāža un arī sevis pārbaudīšana, staigājot pa tādiem materiāliem kā oļi, čiekuri, siens, bluķīši, skaidas, sūnas u.c. materiāli, kas nākuši no dabas. Esiet laipni aicināti izbaudīt šo Sajūtu taku, labirintu – saudzīgi, nesteidzīgi, ar prieku!

 

Vecās skolas stāsts

Skolas iela, Ļaudona, Madonas novads

 

Idejas autore ir Ļaudonas vidusskolas absolvente Baiba Krama. Salīdzinoši īsā laikā ar ļaudoniešu un citu ziedotāju atbalstu tika apgleznoti vecās vēsturiskās skolas ēkas logi, piešķirot pamestajai ēkai jaunus vaibstus. Gleznojumu tapšanā piedalījās paši ļaudonieši un Ļaudonas vidusskolas audzēkņi.

 

Vecā skola tika uzcelta 1924.gadā par sabiedrības līdzekļiem. Sākumā tajā darbojās divgadīgā lauksaimniecības skola. No 1944.gada līdz 1950.gadam tā bija nepilnā vidusskola, bet līdz 1977.gada 1.septembrim tajā darbojās vidusskola. 1977.gadā skolēni un skolotāji sāka apdzīvot jaunuzcelto skolas ēku, kurā mācības notiek līdz šim brīdim. 2012.gadā Ļaudonas vidusskolai tika piešķirts dzejnieka Andreja Eglīša vārds.

 

Dambriežu dārzs

"Ezernieki", Ļaudonas pag., Madonas nov., LV-4862, tālr.: 29426682, 29386239

 

Dzīvnieku apskatei atvērts diennakts gaišajā laikā, interesentiem iespējamas maksas medības, iespējama kautķermeņu iegāde pēc pasūtījuma. Saimniecībā audzē liellopus, kā arī Hailandera šķirnes skaistuļus apskatei. Iespējams iegādāties bišu medu. Saimniecības vadītāji sniedz konsultācijas.

 

 

 

Netradicionālā saimniecība "Bieles"

"Bieles", Ļaudonas pag., Madonas nov., LV-4862, tālr. 20211324, www.bieles.lv

 

Netradicionāla saimniecība „Bieles” individuāliem ceļotājiem un grupām piedāvā meditatīvu pastaigu pa enerģētisko spirāli mūzikas pavadībā, stāstījumu par nezāļu lietošanu uzturā, to degustāciju, savvaļas zirgu apskati, telšu vietas. Interesentiem piedāvājam auto ekskursiju vai autofotoorientēšanos pa Ļaudonas pagastu.  

 

Saimniecība atvērta apskatei tikai pēc iepriekšēja pieteikuma no maija līdz oktobrim. Apmeklējuma maksa pēc vienošanās. 

 

 

 

Teterakmens

Koordinātes: N 56°38'48,7" E 26°15'39,5"

 

Odzienas - Beļavas ceļā, labajā pusē 330 m no ceļa, 100 m Z no bij.Teteriem, bērzu birzītē. Garums – 5,5m, platums 5,1m, augstums 4,1m, apkārtmērs 18 m, tilpums  40 m³. Stāva četrslīpju jumta formā ar vertikāliem galiem un šauru kori virspusē. Rupjgraudains, gaišpelēks biotīta granīts.

Latvijas lielāko dižakmeņu sarakstā ierindojies 22.vietā.

 

Driksnas sils

Driksnas sils ir viena no nedaudzajām vietām valstī, kur sastop sausieņu priežu mežus, kas izveidojušies uz osiem vai osveida vaļņiem. Te sastopama šim biotopam raksturīga augu suga - meža silpurene, kas aug kopā ar citām gaismas prasīgām mežu sugām un veido īpašas, osu mežiem raksturīgas augu sabiedrības ar garkāta ģipseni, zāļlapu smiltenīti, Ruiša pūķgalvi, šaurlapu lakaci. Teritorijā ir bagātīga augu sugas pļavas linlapes atradne, kas ir viena no Latvijā zināmajām 5 atradnēm. 

Silā atrodas 137 m augstais Drikšņa kalns, kā arī Drikšņa ezers, pie kura izvietoti informatīvie stendi, ierīkotas peldvietas, atpūtas un ugunskura vietas. 

 

Sāvienas pilskalns

9.-12. gadsimtā Ļaudonā bijis apdzīvots pilskalns.12.-13. gadsimtā tagadējā Ļaudonas pagasta teritorija ietilpa Jersikas valstij piederošā Gerdenes jeb Zerdenes pilsnovada sastāvā, par kura centru uzskata Sāvienas pilskalnu. ​

Aiviekstes palienes dabas parks

 

Aiviekstes palienas dabas parkā konstatētas nozīmīgas dabas vērtības – upju palieņu pļavas ar vairākām aizsargājamo augu atradnēm (mānīgā knīdija, jumstiņu gladiola, Sibīrijas skalbe, dzegužpirkstītes) un daudzām aizsargājamo putnu sugām. Nozīmīga ligzdojošo griežu un caurceļojošo ziemeļu gulbju, mazo gulbju, mazo gauru koncentrācijas vieta. 

 

Ļaudonas Sv.Jāņa Kristītāja pareizticīgo baznīca

Brīvības iela, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov., LV-4862, Tālrunis: +371 64823403

 

Baznīca ir unikāla ar to, ka tajā vēl pavisam nesen līdzdarbojās trīs reliģiskās konfesijas: luterāņi, katoļi un pareizticīgie. Pirmā ev. lut. baznīca Ļaudonā uzcelta 1503.g. 1696. gadā pēc zviedru Vidzemes ģenerālgubernatora Ērika Dālberga projekta Ļaudonā tika uzcelta krustveida luterāņu baznīca. Pēc šī paša parauga tika uzceltas baznīcas Apekalnā un Vestienā. 1703. gadā krievu karaspēks nopostīja Ļaudonas luterāņu baznīcu. 1846. gadā krievu pareizticībā pārgājušais brāļu draudzes priesteris Dāvis Balodis nodibināja pirmo latviešu pareizticīgo draudzi Ļaudonā. 1863. gadā tika iesvētīta jauna mūra pareizticīgo baznīca, kas saglabājusies līdz mūsdienām.

 

Piemiņas vieta "Kopš 1940. gada represētajiem" 

Brīvības iela, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov.

 

Piemiņas vieta izveidota blakus pareizticīgo baznīcai Ļaudonā.

 

Piemiņas akmens Teodoram Reiteram

Skolas iela 2, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov.

 

Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas pagalmā 1984.gadā ir uzstādīts piemiņas akmens izcilajam kordiriģentam, Latvijas Nacionālās Operas dibinātājam Teodoram Reiteram, ko darinājusi tēlniece M.Lukaža un profesors Dišlers. 

Skolas parks un rožu dobes

Skolas iela 2, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov.

 

Pateicoties pagasta bijušās dārznieces Mairitas Ducenas idejai par A.Eglīša Ļaudonas vidusskolas parka stādījumu atjaunošanu, šodien ļaudoniešiem un pagasta viesiem ir iespēja priecēt acis pie rožu dobēm, ziemcietēm, skujeņiem un košumkrūmiem. Parka stādījumu atjaunošanā ar savu darbu un materiālo atbalstu piedalījās daudzi Ļaudonas pagasta iedzīvotāji.

 

Ļaudonas liepu aleja

Ceļš uz Ļaudonas kapiem

 

Vasarā, braucot pa ceļu no Ļaudonas uz Ļaudonas kapiem, skatam paveras neparasti skaista un zaļa seno liepu aleja. Pirms pagriezties uz kapiem, pametiet skatienu atpakaļ - no šī skatu punkta aleja ir visskaistākā.

 

Izkrāsotā Ļaudonas autobusa pietura

Ļaudona, Brīvības un Upes ielas krustojums

 

 

Autobusa pieturas dizaina autore: Loreta Ducena. Pietura atjaunota ar Madonas novada pašvaldības, Ļaudonas pagasta pārvaldes, Mārtiņa Stūraiņa, Jura Prušakeviča, Jurija un Edija Simsonu, Katrīnas Melānijas Kļaviņas, Adriana Kalniņa, Katrīnas Stafeckas, Enijas Zaķes, Māras Drunkas un citu ļaudoniešu atbalstu un idejām.